רובע שדה דב – רובע מגורים חדש בצפון תל אביב

בשנת 2010 התקבלה החלטת ממשלה על סגירת שדה התעופה שדה דב על מנת לאפשר פיתוחו של רובע מגורים חדש. רובע שדה דב מתוכנן כרובע עירוני שוקק חיים המשלב בנייני מגורים בהיקף כולל של כ-16,000 יחידות דיור, שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ופארקים וכן תשתיות תחבורה ציבורית מתקדמות

השטח עליו יוקם הרובע, המתפרש על פני כ-1,500 דונם, הינו מהשטחים האחרונים על חופה של תל אביב המיועדים למגורים. תוכנית הרובע כוללת פארקים רחבי ידיים לאורך החוף, טיילת, מרכזי ספורט ימי, מרינה ובתי מלון.

גבולות הרובע: חוף הים ממערב, רחוב פרופס מצפון, רחוב לוי אשכול ממזרח ורחוב שי עגנון מדרום. השכונות הסמוכותכוכב הצפון מדרום, שכונות לונופי ים ממזרח ושכונת אזורי חן מצפוןמזרח.

מתוך 16,000 יחידות דיור ברובע, כ-4,500 הוגדרו כיחידות דיור בייעוד מיוחד ויוכלו לשמש לדיור מוגן, מעונות סטודנטים, דיור להשכרה וכו‘. כ-500 אלף מר הוקצו להקמת מבני ציבור, כ-125 אלף מר עבור שטחי מסחר, כ-330 אלף מר לטובת שטחי תעסוקה וכ-125 אלף מר עבור מלונאות. גנים ציבוריים ופארקים יתפרשו על פני כ-365 דונם.

שדה התעופה נסגר לפעילות בשנת 2019 ופינויו הושלם בתחילת שנת 2020. מכרז ראשון לשיווק קרקעות ליזמים בחלקו הדרומי של הרובע (שכונת אשכול) פורסם ברבעון הראשון של שנת 2021.

רובע שדה דב ישלים את המרקם העירוני של צפון מערב העיר, ינגיש את השכונות הסמוכות לחוף הים ויאופיין בעירוניות אינטנסיבית תוך עירוב שימושים. עבור התושבים ברובע החדש תיווצר הזדמנות לחיים עירוניים מגוונים ומעניינים.

הדמייית רובע שדה דב
חוף תל ברוך הממוקם בחלקו הצפוני של הרובע
שטח שדה דב לפני הבנייה - ינואר 2023
עבודות תשתית ברובע שדה דב. ינואר 2023

בנייה ברובע שדה דב

במהלך שנת 2022 החלו עבודות הפיתוח ברובע, בשלב ראשון מתמקדות העבודות במתחם אשכול – המתחם הראשון שצפוי להיבנות בחלקו הדרום מזרחי של הרובע, ובתוואי הרכבת הקלה שצפוי לחצות את הרובע. 

תוצאות מכרז הקרקעות הראשון בשדה דב פורסמו בחודש אוגוסט 2021. המכרז התייחס לארבעה מתחמים והיזמים שזכו הם: חברת אביסרור משה ובניו, קבוצת מור, ישראל קנדה וחברת לוינשטיין הנדסה בשותפות עם אלייד נדל"ן ומבנה נדל"ן.

בשנת 2022 זכו בקרקעות נוספות במתחם אשכול חברת קלוד נחמיאס וכן חברת שיכון ובינוי שזכתה בשני מתחמים להקמת דיור להשכרה לטווח ארוך. בסך הכל שווקו ליזמים עד כה קרקעות שיאפשרו בנייה של כ-2,650 יחידות דיור.

הכירו את רובע שדה דב

מרחק הליכה מחוף הים

מכל חלקי רובע שדה דב מרחק ההליכה לחוף הים הינו קצר מאוד. לאורך החוף מתוכנן פארק רחב ידיים וטיילת שיבטיחו גישה נוחה ופתוחה לכלל התושבים אל הים.

סמיכות לקהילות צפון העיר

קהילת שדה דב תצטרף למגוון קהילות איכותיות המאפיינות כיום את אזור צפון תל אביב. מקיפות את הרובע שכונות כוכב הצפון, שיכון למד, נופי ים (הגוש הגדול), רמת אביב החדשה ושכונות רמת אביב הוותיקות.

תשתיות מגורים מתקדמות

בנייני המגורים ברובע ייבנו על פי סטנדרטים מתקדמים המותאמים לאורח החיים העירוני המהיר. מפרטי הבנייה צפויים להיות גבוהים וכך גם רמת השירותים שתסופק לדיירים במרחב המגורים המיידי.

שירותים עירוניים לכלל המשפחה

ברובע מתוכננים מגוון רחב של מבני ציבור, חינוך ותרבות, שיספקו מענה קהילתי מלא לצרכי התושבים. זאת לצד שטחי מסחר נרחבים, שירותי בריאות ושירותים עירוניים מתקדמים.

מתחם צפוני
מתחם אשכול
לפרוייקטים במתחם
מתחם מרכזי
תוכנית שדה דב

על התוכנית עובדים שלושה גופים: עיריית תל אביב-יפו (צוות צפון של מנהל ההנדסה), רשות מקרקעי ישראל והמנהלים מטעם בית במשפט לניהול שטח הגוש הגדול תהליך התכנון מבוקר על ידי ועדת ההיגוי בראשות מהנדס העיר תל אביב-יפו. חברים בוועדה: נציגי משרד האוצר, משרד התחבורה, משרד הביטחון, רשות מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב-יפו ומנהלי הגוש הגדול.
על הכנת התכנית אמון צוות רחב ורב תחומי.

נגישות תחבורתית גבוהה במיוחד

ברובע שדה דב מתוכננות תשתיות תחבורתיות מתקדמות, בדגש על מגוון אמצעי תחבורה ציבורית שיחברו את הרובע עם מרכז תל אביב, שכונות צפון תל אביב והרצליה. הקו הירוק של הרכבת הקלה מתוכנן לחצות את הרובע על ציר אבן גבירול (המשכו של רחוב אבן גבירול במרכז תל אביב).

הרובע נמצא בנגישות מיידית לדרך נמיר לכיוון צפון ודרום וכמובן גם לנתיבי איילון. תחנת רכבת ישראל הקרובה הינה תחנת ׳תל אביב – האוניברסיטה׳ וניתן יהיה להגיע אליה באמצעות הקו הירוק של הרכבת הקלה.

עוד מתוכננים שבילי אופניים, מדרכות רחבות שישימו את הולך הרגל במרכז וכמובן שאר אמצעי תחבורה כמו קווי אוטובוסים ומוניות שירות. 

רובע שדה דב - הדמייה

מתעניינים ברכישת דירה ברובע שדה דב?